Justin Trudeau

Kanada, Justin Trudeau – naděje zatím jen ve slovech

Kanada
Keystone XL
TPP
CETA
COP21
Decoupling
Sucho
Fosilní paliva

Ke změně v australské i kanadské vládě došlo v podobné době. V případě Kanady se zdá, že šlo o změnu k lepšímu.

Vzhledem k environmentalistickému skepticismu dosavadních premiérů těchto zemí se od jejich nových lídrů očekávala výrazná změna. Zatímco Malcom Turnbull tato očekávání zatím neplnit nehodlá (více o australském environmentalistickém skepticismu zde), nový kanadský premiér ve svém projevu na Pařížské klimatické konferenci prohlásil, že učiní z boje proti klimatické změně prioritu svého kabinetu.

"Kanada je zpět", napsal na svůj oficiální twitterový účet:

Chce toho dosáhnout pomocí 5 pravidel:

1) reálně naslouchat doporučením přicházejícím z vědecké komunity,

2) dělat vše pro přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku včetně uhlíkové daně,

3) vést otevřený dialog se zástupci provincií, teritorií, měst a domorodých komunit, kteří mohou nabídnout velké množství informací o udržitelném způsobu života,

4) pomáhat rozvojovým zemím v boji s důsledky klimatické změny, neboť na mnohé z nich tvrdě dopadají důsledky klimatické změny, přestože na jejím vzniku mají minimální podíl,

5) vnímat změnu klimatu nejen jako nepříjemnou skutečnost, s níž se musíme potýkat, ale také jako příležitost vybudovat novou udržitelnou ekonomiku postavenou na zelených technologiích, zelené infrastruktuře a zelených pracovních příležitostech.

„Nehodláme obětovat ekonomický růst, hodláme jej tímto způsobem podpořit,“ dodává.

Trudeauův předchůdce Stephen Harper byl fanouškem expanze těžby ropy z dehtových písků, podporoval transatlantickou smlouvu o volném obchodu CETA i transpacifickou TPP a o plánovaném ropném potrubí Kesystone XL vedoucím z provincie Alberta do Spojených států řekl, že: „Nevezme NE jako odpověď.“.

Přitom to byly právě Alberta, Britská Kolumbie a Saskachewan, které nejvíce zasáhla rekordní sucha loni v létě. Ta mají příčinu v tom, že se nehromadí dost sněhu v horách a při jarním tání chybí v řekách voda. S tím také souvisí přibývání lesních požárů na celém severoamerickém kontinentu.

Trudeaův slib bojovat se změnou klimatu znamená čelit i těmto konkrétním problémům. Což se mu daří se střídavými úspěchy.  Že by to skutečně mohl myslet vážně, naznačil už tím, že ministryní pro životní prostředí a změnu klimatu jmenoval Catherine McKenna, dlouholetou právničku v oblasti lidských práv a konzervace životního prostředí.

Proti hovoří jeho postoj ohledně ropného potrubí Keystone XL. Poté, co by tento plán zamítnut z americké strany, Trudeau vyjádřil zklamání z tohoto rozhodnutí. Barack Obama, zdá se, bere vlastní klimatické závazky na větší váhu.

Největší problém smluv CETA a TPP spočívá v tom, že dává korporacím možnost žalovat státy. K tomu může dojít třeba v případě, že vláda nebo místní samospráva „poškodí investici“ zaváděním opatření s cílem ochrany životního prostředí nebo zdraví obyvatel, jako se tomu už děje v případě závazků vyplývajících ze smlouvy NAFTA. V této oblasti je Trudeau s Harperem za jedno, možná jen s tím rozdílem, že mediální vystoupení mladšího z fanoušků mezinárodních obchodních smluv jsou opatrnější.

V souhrnu – Justin Trudeau na první pohled působí jako naděje pro Kanadu i celý svět a je rozhodně pozitivní změnou vůči Stephenu Harperovi. Jeho slova jsou zatím ale výrazně více proenviromentalistická než jeho činy.

Související

Spojené království – rétorický Jeckyll, legislativní Hyde

Austrálie – soumrak klimatického zločince

-oh-