Ukliďme Česko 2018 se chystá na duben, patronkou je Gabriela Koukalová

Aktivní život

Do největší dobrovolnické akce v Česku Ukliďme svět, ukliďme Česko zbývá přesně měsíc. Patronkou jarního úklidu české krajiny se stala sportovkyně roku 2017 Gabriela Koukalová. V sobotu 7. dubna vyrazí spolu s desítkami tisíc dobrovolníků sbírat odpadky nebo likvidovat černé skládky. 

„Při tisícovkách naběhaných tréninkových kilometrů se pohybuji převážně v přírodě. Sníh sice většinu nepořádku milosrdně zakrývá, ale přesto je odpadků v lese víc než je zdrávo a občas nám i komplikují přípravu,“ vysvětluje biatlonistka Gabriela Koukalová. 

Podle jejích zkušeností není výjimkou, když při jízdě ve stopě vytáhne na hůlce třeba PET lahev. Proto už dřív sama odpadky ze stopy sbírala a podpořit akci Ukliďme svět, ukliďme Česko, především v osvětové rovině, jí přišlo jako prima nápad. „Snad to trochu pomůže, aby toho nepořádku vznikalo co nejméně,“ usmívá se Koukalová.

Sto tisíc dobrovolníků

V roce 2017 se do Ukliďme Česko aktivně zapojilo přes 96 tisíc dobrovolníků, kteří uklízeli na 2 500 místech, uvádí pořadatelé. Podle nich by se letos mohlo díky do uklízení zapojit ještě více lidí, právě dík zapojení známých osobností, jako je Gabriela Koukalová.  

Zapojit se do Ukliďme Česko může každý. Prvním krokem je zaregistrovat se jako organizátor, nebo se přidat  k úklidu jako dobrovolník. Kde všude se bude uklízet, ukazuje interaktivní mapa na www.UklidmeCesko.cz